Fizyoterapi

ÇOCUĞUNUZUN VE SİZİN SAĞLIĞINIZ İÇİN FİZYOTERAPİYE KULAK VERİN…

FİZYOTERAPİ

Pediatrik fizyoterapi ve rehabilitasyon; çocuğun anatomik, fizyolojik ve çevresel kısıtlılıkları içerisinde mümkün olabilen en üst fonksiyonel, psikososyal ve mesleki bağımsızlığına ulaştırılması hedeflenir. Nörogelişimsel kökenli patolojilerden kaynaklanan fonksiyonel yetersizliklerin giderilmesi temel çalışma alanını oluşturur. Serebral Palsi, mental retardasyon, brakiyal pleksus yaralanmaları, meningomyelosel, tortikollis gibi çocukluk çağının özür grupları, genetik ve metabolik bozukluklara bağlı nörogelişimsel problemi olan çocuklar değerlendirilerek fizyoterapi ve rehabilitasyon programına alınmaktadır. Riskli bebek olarak tanımlanan çoğunlukla erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve diğer risk grubundaki bebekler de fizyoterapi programına alınmaktadır.

Pediatrik fizyoterapi uygulamaları; duyusal ve motor deneyimlerin normalleştirilmesi, düzgün postürün( duruşun) sağlanması, kas tonusunun düzenlenmesi, düzeltme ve denge reaksiyonlarının geliştirilmesi, normal motor gelişimin desteklenmesi, motor kontrolün sağlanması, ambulasyonun (yürüme) geliştirilmesi, enduransın (dayanıklılık) artırılması, bağımsız fonksiyonel aktivitenin sağlanması, var olan hareketin kalitesinin artırılması, oluşabilecek yumuşak doku, eklem ve postür (duruş) bozukluklarının önlenmesinde görev almaktadır.

Kısaca fizyoterapi çocuğunuzun hayatına hareket katar, yaşamını kolaylaştırır, hastalığın ilerlemesini engeller. Fizyoterapi ile çocuğunuzun yaşam kalitesi artar. Erken tanı ve tedavi çocuğunuzun sağlığı için çok önemlidir. Çocuğunuzun sağlığı sizin sağlığınızdır. Çocuğunuzun ve sizin sağlığınız için fizyoterapiye kulak verin…